SJSI

RSS
Dane kontaktowe:
e-mail: kontakt@sjsi.org

OD ZERA DO IOT – WSTĘP

WSTECZ

Witajcie!

W ramach wakacyjnej walki z nudą postanowiłem podzielić się z Wami moimi przemyśleniami i doświadczeniami w jakże interesującym temacie Internetu Rzeczy. Przy wsparciu SJSI podjąłem się zadania opracowania serii artykułów poświęconych tej tematyce.

Skąd ten pomysł? Powodów jest kilka.

Tematem Internetu Rzeczy zajmuję się zawodowo oraz hobbystycznie – naturalną koleją rzeczy chciałbym więc zdobywać nowe doświadczenia, dzielić się wiedzą i zarazić tym bakcylem innych 🙂

Dodatkową motywacją do rozpoczęcia tej inicjatywy były również rozmowy z uczestnikami odwiedzanych przeze mnie konferencji. Wielu ludzi podchodziło do mnie po moich prelekcjach zadając pytanie „jak zacząć w IoT”. Pytania te spowodowały, iż poniekąd siłą  rzeczy musiałem zadać sobie pytanie, od czego można by rozpocząć tę nietypową i fantastyczną przygodę w IoT i… tak oto narodziła się wizja serii artykułów 🙂 Serii – z tego względu, że mamy mnóstwo materiału do przerobienia, a i moje pisarskie zacięcie nieraz da o sobie znać. Uznałem, że ta forma będzie skuteczna w dotarciu do szerokiego grona potencjalnych zainteresowanych.

Internet Rzeczy jest bardzo specyficznym zagadnieniem – jest to temat-rzeka i studnia bez dna, z której można czerpać litrami, a i tak nie zabraknie tematów czy wątków wartych omówienia. Liczę na to, że informacja zwrotna od Was pozwoli mi wybrać z tej studni te tematy, o których rzeczywiście chcielibyście przeczytać i które w Waszych oczach warte są szerszej dyskusji.

Zdaję sobie sprawę z tego, że IoT ostatnimi laty stał się swego rodzaju modą i buzzwordem (coś à la Scrum), o którym niemal każdy chciałby cokolwiek powiedzieć i zaangażować się za wszelką cenę w rozwój tej technologicznej gałęzi. Jednak cel moich  artykułów jest odmienny. Nie planuję zbawiać świata, ani wymyślać koła na nowo, ani tym bardziej rozpoczynać kursu specjalistycznego. Chciałbym, aby ta seria dostarczyła Wam odrobiny inspiracji, stanowiła swego rodzaju podstawę do dalszych dyskusji oraz była skromnym drogowskazem na mapie świata IoT.  Takim przyjaznym obszarem, w którym możecie liczyć na odpowiedź na frapujące Was pytania oraz na interesujące (mam nadzieję!) opisanie danego zagadnienia.

Nie mogę Wam obiecać, że omówimy wszystkie kwestie związane z IoT – bowiem, jak już wspomniałem, nie to jest moim celem. Mój plan zakłada zwięzłe przedstawienie bardziej interesujących zagadnień z obszaru Internetu Rzeczy oraz zarysowanie pewnych interesujących ścieżek, które mogą zachęcić Was do rozważenia kariery testera IoT 🙂

Planuję również dzielić się z Wami informacjami, opiniami i analizami dotyczącymi co ciekawszych publikacji czy raportów, których znajomość pozwala na swobodniejsze poruszanie się po zakamarkach Internetu Rzeczy. Oprócz dzielenia się z Wami istotnymi publikacjami branżowymi, chciałbym również pokrótce przedstawiać Wam wykorzystywane w IoT technologie oraz związane z nimi zagrożenia.

Kończąc wątek planów dotyczących serii – moim osobistym pragnieniem byłoby zainicjowanie otwartej dyskusji w tematach związanych z etycznymi, moralnymi i prawnymi zagadnieniami, które dotyczą procesu wytwarzania smart produktów. Mam szczerą nadzieję, że moja wiedza i doświadczenie pomogą Wam przezwyciężyć wyzwania, przed którymi stajecie oraz pomogą Wam uzyskać odpowiedzi, których szukacie.

W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, iż moje plany i cele nie są niezmienne. To, w którą stronę podążymy oraz co będzie decydować o kierunku doboru omawianych tematów, będzie zależeć tylko i wyłącznie od odzewu, jaki otrzymam od Was po opublikowaniu kolejnych felietonów.

Mam nadzieję, że spędzimy ze sobą trochę czasu i wyniesiecie z moich publikacji coś wartościowego i inspirującego.

Pozdrawiam,

Marcin Sikorski

P.S.

Masz wątpliwości, pytania lub propozycje tematu do dyskusji?

Napisz do mnie na mail: marcin.sikorski@test-engineer.pl  lub odwiedź stronę www.test-engineer.pl, gdzie poruszam jeszcze więcej tematyki związanej z IoT.

O autorze: Fan i pasjonat Internetu Rzeczy oraz systemów wbudowanych #embedded, który profesjonalnie acz bezlitośnie weryfikuje SMART produkty światowych marek. Od 5 lat pracuje jako Test Engineer (a ostatnio również Test Lead) w firmie Tieto. Po godzinach – pasjonat szeroko pojętej optymalizacji, Chin, wspinaczki oraz kultury. Na co dzień prowadzi bloga: test-engineer.pl