Scenariusze biznesowe

bentley

Scenariusze biznesowe

Postautor: bentley » pn lut 04, 2013 1:16 pm

Witam

Mam pytanie odnośnie scenariuszy biznesowych. Czy posiadacie jakieś schematy/szablony w jaki sposób można je opisać ? Czy można się oprzeć na "Test Procedure Specification Template (IEEE 829-1998)" ?

Zidentyfikowałem procesy biznesowe w systemie i chcę do nich napisać scenariusze biznesowe. Planowałem opisać:
1. Nazwa scenariusza
1.1 Cel scenariusza (krótki opis co scenariusz ma na celu)
1.2 Lista przypadków testowych użytych w scenariuszu (lista przypadków testowych wykorzystanych w scenariuszu biznesowym)
1.3 Opis scenariusza biznesowego (tutaj nie wiem)
1.4 Wymagania środowiskowe (wymagania komputera, przeglądarki itp)
1.5 Specjalne wymagania (wymagania osoby testującej, warunki wejściowe do przeprowadzenia scenariusza)
1.6 Kroki scenariuszy biznesowych (ogólne kroki scenariusza biznesowego z kilkoma wariantami)

Nie wiem czy przypadkiem warto by było jeszcze do dokumentu dodać pojedyncze przypadki testowe z krokami, na których wzoruje się scenariusz biznesowy.

administrator
Site Admin

Re: Scenariusze biznesowe

Postautor: administrator » pt lut 08, 2013 7:56 am

Test Procedure Specification Template (IEEE 829-1998) - to zabytek, ale można zawsze próbowac na nim bazować.

Twoja propozycja jest bardziej niż poprawna.

Pozostaje jedna kwestia: skoro masz przypadki testowe ułożone w scenariusze to po co Ci kroki w przypadkach?

bentley

Postautor: bentley » pn lut 11, 2013 11:36 am

W przypadku testowym są opisane poszczególne kroki co należy zrobić/klikać. Kroki w scenariuszach biznesowych odnoszą się do przypadktów testowych, np:

PT-1 "Logowanie"
1. Wpisz dane logowania
2. Klknij przycisk "Zaloguj"

PT-2 "Wniesienie wniosku"
1. Kliknij zakładkę "Wnioski"
2. Kliknij przycisk "Złóż wniosek"
3. Uzupełnij dane i kliknij przycisk "Złóż wniosek do systemu"

Scenariusz biznesowy: "Złożenie wniosku do systemu"
Krok 1: Zalogowanie na konto użytkownika systemu (PT-1 "Logowanie")
Krok 2: Wniesienie wniosku w systemie poprzez zalogowanego użytkownika (PT-2 "Wniesienie wniosku")

administrator
Site Admin

Postautor: administrator » pn lut 11, 2013 4:15 pm

Poprawniej będzie:

PT-1 "Zalogowanie"
Po wpisaniu poprawnych danych do logowania i kliknięciu przycisku "Zaloguj" się użytkownik logouje się do aplikacji.

PT-2 "Wniosek"
Kliknij w zakładce "Wniosek" przycisk "Złóż wniosek", aby użytkownikowi wyświetlił się formularz wniosku.

PT-3 "Złożenie wniosku"
Uzupełnij poprawnymi danymi wniosek i kliknij przycisk "Złóż wniosek do systemu" aby...

Scenariusz biznesowy: "Złożenie wniosku do systemu"
PT-1 "Zalogowanie"
PT-2 "Wniosek"
PT-3 "Złożenie wniosku"

Wróć do „Słownik / Dictionary”