SJSI

RSS
Dane kontaktowe:
e-mail: kontakt@sjsi.org

A4Q WORLD CONGRESS 2021

WSTECZ

A4Q World Congress – Pierwsza bezpłatna konferencja online w świecie IT

W tym roku odbyła się pierwsza edycja A4Q World Congress – nowej, międzynarodowej konferencji, której celem było zaadresowanie i poruszenie problemów oraz zagadnień pochodzących z całego sektora IT. Wydarzenie to odbyło się w formule online i było całkowicie bezpłatne dla uczestników. Misja, którą zdefiniowali i starali się wypełnić organizatorzy, to zainicjowanie globalnego zrzeszenia specjalistów IT w celu ułatwienia wymiany doświadczeń, rozwiązań i najnowszych trendów. Prelekcje dotyczyły przede wszystkim zagadnień związanych z jakością oprogramowania, ale również wymagań, projektowania, zarządzania, a także rozwoju osobistego. Pomiędzy 13 a 16 kwietnia 2021 roku wystąpiło ponad 80 prelegentów z 30 krajów, poruszając szeroki wachlarz zagadnień.

Jednym z celów, jaki wyznaczyli sobie organizatorzy konferencji, było zapewnienie jak najłatwiejszego dostępu do tego wydarzenia wszystkim zainteresowanym zarówno w trakcie, jak również po jego zakończeniu. Uczestnicy w każdej chwili mogli dołączyć do wybranych przez siebie prelekcji poprzez media społecznościowe takie jak: LinkedIn, Facebook oraz YouTube. Organizatorzy pomyśleli również o tych, którzy nie mogli dołączyć do wydarzenia lub chcieliby jeszcze raz posłuchać inspirujących wystąpień. Większość materiałów została zarejestrowana i jest dostępna na wyżej wymienionych kanałach. Jeśli ktoś nie miał okazji uczestniczyć w wydarzeniu, nic straconego! Pod tym linkiem znajdzie dostęp do zarejestrowanych prelekcji. Podczas konferencji prelekcje były prowadzone w różnych językach: w języku angielskim, niemieckim, hiszpańskim, niderlandzkim, francuskim oraz w języku polskim. Prelegenci występujący w ramach różnych ścieżek tematycznych poruszali  szeroki wachlarz zagadnień bliskich zarówno lokalnym społecznościom IT, jak i przedstawicielom całej branży. SJSI jako merytoryczny partner konferencji wspólnie z organizatorami przygotowało wystąpienia w ramach ścieżki polskojęzycznej.

Wkład SJSI w organizację konferencji i wystąpień

Oprócz zaangażowania w merytoryczne przygotowanie oraz prowadzenie ścieżki polskojęzycznej, członkowie Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych przeprowadzili inspirujące prelekcje. W trakcie konferencji swoje wystąpienia poprowadzili: Piotr Wicherski, Jana Sabak, Grzegorz Holak, Konrad Gomulski, Sebastiana Małyska. W gronie prelegentów znaleźli się także inni znani szerszej publiczności eksperci związani z branżą IT: Marcin Wyrodek, Tomasz Konieczny, Katarzyna Morawska oraz Radosław Smilgin. Gospodarzem tej części wydarzenia (czyli ścieżki polskojęzycznej) była niezastąpiona reprezentantka naszego biura, Adrianna Sembol. Jako członkowie SJSI, a zarazem współorganizatorzy i prelegenci biorący udział w polskojęzycznej ścieżceA4Q World Congress 2021, jesteśmy dumni, że mogliśmy wnieść merytoryczną wartość w to wydarzenie inspirując liczne grono słuchaczy. Dane dotyczące ocen i oglądalności  wystąpień w języku polskim potwierdzają, że również uczestnicy wydarzenia docenili nasz wkład merytoryczny w to przedsięwzięcie. Poniżej zamieszczamy informację o wystąpieniach naszych rodzimych prelegentów wraz z wykazem tematów ich prelekcji:

  • Radosław Smilgin – dostępność (accessibility),
  • Marcin Wyrodek – automatyzacja, jej projektowanie i zarządzanie,
  • Piotr Wicherski – testowanie mobilne,
  • Tomasz Konieczny – jakość w serverlessowym świecie (DevOps),
  • Grzegorz Holak i Konrad Gomulski – rozwój osobisty i merytoryczny & rola testera w zespole projektowym,
  • Jan Sabak – automatyzacja case study,
  • Katarzyna Morawska – testowanie w domenie life critical.

Warto odnotować, że w ścieżce anglojęzycznej wystąpił Prezes Zarządu SJSI Sebastian Małyska. Według organizatorów jego prezentacja odbyła się w najlepszym czasie ekranowym. Autor, jako ambasador polskiego środowiska IT, poświęcił sporo czasu polskiej społeczności testerskiej, tym samym wypełniając misję Stowarzyszenia. W swoim wystąpieniu Prezes SJSI odniósł się do wysokich, stale zmieniających się wymagań, stawianych osobom wykonującym zawód testera. Pokazał również, że w dziedzinie testowania następuje ciągły rozwój i tego samego oczekuje się od społeczności testerskiej.

Wirtualna sala kongresowa A4Q

Czym byłaby konferencja bez przerw? Bez rozmów ze znajomymi i nieznajomymi, bez oglądania wystaw i po prostu bez odpoczynku?  Organizatorzy, pomimo pełnej formuły online zastosowali rozwiązanie Gather Town, dzięki któremu mieliśmy okazję poczuć namiastkę „normalnej” konferencji. W tej wirtualnej przestrzeni Uczestnicy mieli okazję wymieniać się spostrzeżeniami, doświadczeniem oraz odwiedzić wirtualne stoiska partnerów i sponsorów. SJSI również było tam obecne, zapraszając do eksperymentu swoich partnerów biznesowych.

konferencja A4Q – Exhibition Hall

Statystyki A4Q World Congress

Dane do statystyk cały czas spływają i w najbliższym pojawią się w niniejszej relacji. Sami organizatorzy zostali zaskoczeni pozytywną odpowiedzią Społeczności oraz  ilością Uczestników, którzy wzięli udział w Konferencji. Podczas prezentacji zamykającej nie ukrywają zaskoczenia z powodzenia projektu. Pomimo obostrzeń i formuły online poinformowali o dużym zainteresowaniu, a także co nie mniej ważne, pozytywnym feedbacku. Organizatorzy zwrócili uwagę na to, że za sprawą technologii świat staje się coraz mniejszy. Dzięki temu możemy zrobić więcej, na zdecydowanie szerszą skalę.

A czy dla Was konferencje online ze światowej klasy ekspertami mają wartość? Czy wolicie jednak te klasyczne spotkania twarzą w twarz? Jeżeli macie pomysły jak można uatrakcyjnić eventy online, prosimy o kontakt z nami. TestWarez zbliża się wielkimi krokami, a każdy dobry pomysł jest wart wejściówki:).