SJSI

RSS
Dane kontaktowe:
e-mail: kontakt@sjsi.org

JFTL – FRENCH TESTING DAY 2017

WSTECZ

W dniach 10-11 kwietnia w Montrouge (przedmieście Paryża) odbyła się kolejna, 9-ta już edycja Journee Francaise des Tests Logiciel, największej francuskiej konferencji organizowanej przez Comite Francais des Tests Logiciel, czyli francuski „oddział” ISTQB.

Miałem przyjemność tam być, co więcej przeszedłem do historii tej imprezy będąc pierwszym prelegentem w zorganizowanej po raz pierwszy sesji w języku angielskim.

Trochę o samej konferencji:

W pierwszym dniu warsztaty – zainteresował mnie zwłaszcza jeden: Human Factors for Test Automation poprowadzony przez Isabel Evans i dotyczący czynnika ludzkiego przy automatyzacji testów.

Dzień drugi: ponad tysiąc uczestników, 4 równoległe ścieżki, ponad 20 prelekcji, ponad 40 sponsorów – to robi wrażenie. Przeważała tematyka związana z automatyzacją testów, podejściem zwinnym (także DevOps), dużo miejsca poświęcono sprawom umiejscowienia zespołu testowego w organizacji. Większość prelekcji odbywała się w języku francuskim, jednak na sesji zorganizowanej w języku angielskim zabrakło miejsc; sala była wypełniona „po brzegi”. Jako osoba niespecjalnie władająca językiem francuskim uczestniczyłem dość biernie w wykładach, raczej rozmawiając z uczestnikami i przedstawicielami firm sponsorujących.

Wadą konferencji był – w moim odczuciu – brak integracji; dyskusje i poznawanie się uczestników odbywało się głównie w czasie przerw (lunch, przerwy „kawowe”).

Lucjan Stapp