SJSI

RSS
Dane kontaktowe:
e-mail: kontakt@sjsi.org

QUALITY EXCITES 2018 – EKSCYTACJA JAKOŚCIĄ TRWA

WSTECZ

W tym roku, podobnie, jak i w poprzednich, mieliśmy niewątpliwą przyjemność gościć na konferencji Quality Excites. Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją!

Miejsce wydarzenia

Quality Excites odbywa się w Gliwicach, mieście łamiącym stereotyp “brudnego” i nieciekawego Śląska. Pierwsza wizyta w Gliwicach może okazać się dla nieświadomego podróżnego niemałym szokiem – miasto jest zadbane, czyste, z przepiękną starówką i wyróżniającą się architekturą. Jeśli do tego dodamy obfitość kafejek i wszelkiego rodzaju lokali gastronomicznych i usługowych oraz przesympatycznych mieszkańców – efekt zaskoczenia gwarantowany.

W tak miłych okolicznościach przyrody grupa zapaleńców pod egidą firmy Future Processing organizuje jedną z największych i najbardziej znanych konferencji testerskich w Polsce.

Miejsce konferencji jak co roku pozostaje niezmienne – budynek Cechowni wchodzący w skład kompleksu „Nowe Gliwice” Centrum Edukacji i Biznesu GAPR sp. z o.o.

Budynek cechowni. Foto: Arnika Hryszko

Warsztaty

Zaplanowane przez organizatorów warsztaty odbywały się pierwszego dnia konferencji, w budynku firmy Future Processing, w wygodnych kilkunastoosobowych salach. Na parterze budynku urządzono recepcję, gdzie uczestnikom rozdano naklejane znaczki na imiona, a prowadzącym ich identyfikatory – dzięki czemu można było łatwiej się poznać i rozpocząć dyskusje.

Organizatorzy zaprowadzili każdą grupę do swoich sal, upewniając się, że każdy trafi w swoje miejsca a prelegenci mają wszystko, czego im potrzeba do prowadzenia warsztatów. Również w trakcie zajęć, poza robieniem zdjęć, dbali o to, aby niczego nie zabrakło (na przykład markerów :))

Pochwalić należy też catering (kawa, herbata, kanapki!). Słowem – zarówno uczestnicy, jak i prelegenci, mogli poczuć się odpowiednio dopieszczeni.

Sala warsztatowa. Foto: Arnika Hryszko

Uczestnicy warsztatu. Foto: Arnika Hryszko

Konferencja

Perspektywa prelegenta

Jak zostać prelegentem na Quality Excites? Wystarczy “tylko”: 1. mieć dobry pomysł na wystąpienie,  2. zgłosić formularz swojej prezentacji, 3. przejść przez gęste sito oceny zgłoszeń i przekonać do swojego tematu zespół programowy konferencji 🙂 Brzmi łatwo? W praktyce dostać się na konferencję wcale łatwo nie jest, z uwagi na dość wysokie wymagania członków komisji programowej 🙂 Osoby odpowiedzialne za program Quality Excites starają się, by agenda konferencji była zróżnicowana pod względem tematycznym – z tego powodu nie każdy temat znajduje ich uznanie.

Propozycje wystąpień należy zgłaszać przez formularz CFP (Call for Papers) na stronie konferencji.Trzeba przyznać, że twórcy formularza starali się możliwie najlepiej zadbać o potrzeby prelegenta i być maksymalnie przewidujący – przejściówka “specjalnej troski”? Ok, tylko nam powiedz. Specyficzny format prezentacji? Ok, tylko daj nam znać w formularzu 🙂 Mailowa komunikacja na linii organizator-prelegent również przebiegała bez zastrzeżeń! Jest to element, który warto szczególnie docenić, gdyż w przypadku wielu branżowych wydarzeń to właśnie komunikacja bywa aspektem pozostawiających nieco do życzenia.

Dość zaskakujący (i ryzykowny z punktu widzenia zarówno organizacji konferencji tej skali, jak i jakości prezentacji) mógł być brak wymagania przesłania prezentacji przed konferencją, w efekcie czego niektórzy mieli niezdrową szansę zmieniać prezentację na ostatnią chwilę przed wystąpieniem. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że ewentualne zmiany wprowadzały wartość dodaną do prezentacji i nikt nie nadużył zaufania organizatorów! 🙂

Niezmiennie miłym gestem organizatorów w kierunku prelegentów jest udostępnienie specjalnie przygotowanego pokoju. Można w nim było spokojnie usiąść, przygotować się do prezentacji, na chwilę “uciec” przed pytaniami uczestników, czy porozmawiać w gronie innych prelegentów.

Prelekcje

Program Quality Excites to dwie ścieżki równoległych wykładów i szeroki wachlarz podejmowanych tematów.

Część relacji poświęcona prelekcjom jest naszym subiektywnym odbiorem części wykładów, w których uczestniczyliśmy.

Pierwszą z prelekcji – otwierającą konferencję –  była lekka prezentacja motywacyjna Roba Lamberta. Myślą przewodnią wystąpienia Roba było “How to thrive as a software tester?”.

Prezentacja Roba Lamberta. Foto: Damian Brzęczek  

Do omówienia tematu Rob wykorzystał własną historię – proces rekrutacji do firmy, w której po paru miesiącach oczekiwania na odpowiedź i finalnie zatrudnieniu się, przepracował raptem parę dni. W prezentacji Roba naszą szczególną uwagę zwróciło hasło : “Don’t learn automation, find your own value in organization”. Podkreślał tym samym, że nie warto podążać za tym, co aktualnie modne, lepiej odnaleźć swoją własną ścieżkę kariery, która da nam dużo satysfakcji.

Kolejnym punktem w agendzie była prezentacja Daniela Deca pt.”Oszczędny programista czy hojny tester?”. Była to zmodyfikowana odsłona prezentacji z konferencji SkladQA. Daniel starał się uświadomić publiczności, na jak wiele strat i zbędnych czynności (generujących niską lub żadną wartość biznesową) godzimy się w codziennej pracy. Jego przesłanie można podsumować następująco: “przestańmy marnować zasoby projektu, skupmy się na tym, co ma naprawdę znaczenie, a praca stanie się lekka i przyjemna oraz – przede wszystkim – zaczniemy dowozić projekt na czas”.

Następny prelegent – Mateusz Piaszczak – zmierzył się z tematem cyberataków i kradzieży danych. Podjęty przez Mateusza temat jest bardzo interesujący i na topie z uwagi na niedawne wdrożenie RODO. Jednak prelekcja pozostawiła pewien niedosyt. Nie dało się uniknąć wrażenia “ale to już było” (według opinii uczestników poprzedniej edycji Quality Excites, była to tylko odświeżona wersja zeszłorocznej prezentacji), a sama forma prezentacji nie do końca odpowiadała naszym gustom – tempo wypowiedzi prelegenta było tak szybkie, że niektóre zdania zlewały się w niezrozumiały ciąg a sam mówca nieco na siłę próbował niemal każde zdanie okrasić żartem. W efekcie prezentacja – choć niewątpliwie ciekawa merytorycznie – była po prostu lekko męcząca.

Przed przerwą obiadową, Aleksandra Kornecka przedstawiła temat “Cognitive approach to mobile testing”. Śmiała próba poszerzenia perspektywy testerów o aspekty związane z różnym postrzeganiem otoczenia i zastosowaniem tego zjawiska w testowaniu mobilnym. Bardzo wartościowa i merytoryczna prelekcja, stanowiąca miłą odmianę w gąszczu mocno technicznych i narzędziowych prezentacji, zwykle dominujących na konferencjach dla testerów. Z twórczością Oli (i z jej szeroką wiedzą) można zapoznać się studiując publikację pod redakcją Adama Romana  i Karoliny Zmitrowicz Testowanie oprogramowania w praktyce. Studium przypadków 2.0 czy też artykuł “50 twarzy testera. Czyli główne i poboczne wątki testerskie w zespole zwinnym“.

Kolejna prelegentka, podobnie jak Ola związana z SJSI, przybliżyła słuchaczom mało jeszcze popularny temat znany głównie z syllabusów ISTQB – temat testowania opartego na modelu (ang. model based testing). Arnika Hryszko w prosty sposób opowiedziała o tym, w jaki sposób można automatycznie generować przypadki testowe w oparciu o modele oprogramowania. Temat dość techniczny, aczkolwiek przedstawiony w wyjątkowo przyjemnej i lekkostrawnej formie. Z próbką znakomitego stylu Arniki można zapoznać się w publikacji Inżynieria wymagań w praktyce. Studium przypadków.

Naszym kolejnym punktem w agendzie było wystąpienie Tomasza Dubikowskiego. Prelegent znany nie tylko w Polsce, ale i zagranicą, słynący z nietypowych, inspirujących wystąpień, laureat wielu nagród na najlepszego mówcę konferencyjnego. Tym razem Tomek zdecydował się na dość poważny temat i opowiedział o mikroserwisach.  Prezentację Tomka Dubikowskiego można zobaczyć dzięki filmom z zeszłorocznego TestWarez’a: https://www.youtube.com/watch?v=3wLW6DZXl2w&index=17&list=PLrayrkQLcs2vAwhpO7x2hCSyUtx5MrPLu

Kończąc temat prelekcji nie sposób nie wspomnieć o wykładzie zamykającym konferencję. Paul Gerrard z “Automating Assurance: Tools, Collaboration and DevOps” pokazał jak zwykle znakomity warsztat sztuki prezentacji przedstawiając współczesne wyzwania testowania i zwracając uwagę na kluczowy, aczkolwiek często pomijany we wprowadzaniu zmian i doskonaleniu procesów, aspekt – proces myślowy i mindset. Wykład Paula był znakomitym zwieńczeniem długiego konferencyjnego dnia – lekki i świeży, przedstawiony z odpowiednio wyważoną dawką humoru, inspirujący. Takich mówców zamykających konferencje chcielibyśmy widzieć częściej.

Ludzie

Quality Excites – jak każda dobra konferencja – to przede wszystkim ludzie. Uczestnicy, prelegenci, organizatorzy – wszyscy tworzą wspaniałą społeczność wyjątkowych ludzi, którzy cenią jakość w IT. Stanowi to ogromną wartość wydarzenia – oprócz wartościowych i często inspirujących prelekcji, dyskusje z uczestnikami i prelegentami są wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy. Trzeba przyznać, że uczestnicy konferencji z tej możliwości skrzętnie skorzystali, wykorzystując każdą przerwę kawową (i nie tylko) na żywe rozmowy i wymianę uwag.

Szczególne podziękowania należą się organizatorom, którzy po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i zorganizowali (praktycznie własnymi siłami, bez pomocy szeregu sponsorów i organizacji wspierających) udaną konferencję. Dziękujemy za zaproszenie dla SJSI i liczymy na to, że spotkamy się za rok!

Damian Brzęczek, Arnika Hryszko, Aleksandra Kornecka, Karolina Zmitrowicz