SJSI

RSS
Dane kontaktowe:
e-mail: kontakt@sjsi.org

QUALITY EXCITES 2019

WSTECZ

Konferencja Quality Excites już na stałe wpisała się w kalendarz najciekawszych wydarzeń w branży IT na Śląsku. Organizatorzy również i w tym roku zaprosili pasjonatów jakości oprogramowania na część składającą się z warsztatów, które odbyły się w piątek 28 czerwca w siedzibie firmy Future Processing, oraz serię inspirujących wykładów wygłoszonych następnego dnia w nowoczesnym budynku Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej. 

Tych, którzy przegapili tegoroczne wydarzenie, zachęcamy do przeczytania naszej relacji!

Dzień pierwszy – warsztaty

W pierwszym dniu konferencji odbyło się siedem warsztatów równolegle. Tematy były bardzo różnorodne. Jednym z ciekawszych był “Continuous Deployment w chmurze” poprowadzony przez Wojciecha Dąbrowskiego i Michała Górskiego. Podczas zajęć można było dowiedzieć się, czym jest technologia serverless i jak wrzucać kod do chmury. Dodatkowo uczestnicy dowiedzieli się, czemu służy Infrastructure as a Code i jak wykorzystać to w Continuous Deployment. Warsztat wykorzystywał technologie .NET Core oraz chmurę AWS. Na początku warsztatów wszystko było konfigurowane manualnie po to, aby w następnym kroku zautomatyzować cały proces i stworzyć infrastrukturę za pomocą plików yaml. Przygotowanie prowadzących, jak i sam warsztat był na najwyższym poziomie. Każdy, kto w nim uczestniczył, mógł wynieść bardzo dużą dawkę wiedzy.

Dzień drugi – konferencja

W odróżnieniu od poprzednich edycji, w tym roku konferencja odbyła się na terenie kampusu Politechniki Śląskiej, w ścisłym centrum Gliwic. Ponadto, oprócz dwóch równoległych ścieżek wykładowych, uczestnik mógł wybrać z trzech puli tematycznych: Quality, Quality In Dev oraz Quality In Test. W podjęciu decyzji pomogła aplikacja mobilna, w której oprócz agendy można było zapoznać się z krótkim opisem każdej prelekcji. 

Jedynym wspólnym wykładem dla wszystkich uczestników było wystąpienie otwierające konferencję. Dlatego dalsza część relacji obejmuje jedynie te wykłady, na które wybraliśmy się uwzględniając przede wszystkim nasze zainteresowania zawodowe. Okazały się one na tyle różnorodne, że objęły kilka prelekcji z całej puli tematycznej.    

W wyjątkowo ciekawy i lekki sposób został poruszony temat mikroserwisów. Adrian Gonciarz, tester z wieloletnim stażem, w swojej prezentacji pt. “W chmurze jak w lesie – jak ujarzmić testy automatyczne mikroserwisów” przedstawił wpływ zastosowania chmury obliczeniowej na projekt oraz proces testowy. Opowiedział zarówno o zaletach, jak i wadach wdrożenia takiego rozwiązania oraz jak do tego problemu podszedł jego zespół. Z uwagi na rosnącą popularność podejścia serverless, prelekcja okazała się źródłem niezwykle cennych wskazówek nie tylko dla programistów, ale i testerów!  

Po obiedzie sporo emocji dostarczył uczestnikom wykład “W 40 minut na produkcję, czyli o tym jak maksymalizować dostarczaną wartość biznesową”. Pomysł na dostarczenie MVP w mniej niż 40 minut okazał się prawdziwą lekcją pokory. W czasie zmagań z kodem Krzysztof Jendrzyca i Mateusz Tarnaski udowodnili, że rozwiązanie nawet niewielkiego problemu biznesowego przy jasno określonych wymaganiach, stanowi wyzwanie i nie zawsze musi się udać. Głównym przekazem tego wykładu był wspólny wniosek zarówno słuchaczy, jak i prelegentów, że warto już w trakcie pisania aplikacji zadbać o jakość, a dostarczenie wartości biznesowej jest ważniejsze od najlepszego planu. 

Nieco lżejszą tematykę poruszył Aleksander Małaszkiewicz w ramach wykładu “More Readable Code – Good Quality of a Project”.  Opowiedział on o podstawowych czynnikach, które wpływają na jakość kodu, a o których bardzo często zapominamy pracując przy projekcie. Prelekcja stanowiła przypomnienie dobrych metod tworzenia i dostarczania oprogramowania. Zwiększenie czytelności kodu, wybór odpowiednich narzędzi oraz poczucie odpowiedzialności za gotowy produkt to kwestie bardzo istotne nie tylko dla zespołu programistów, ale również testerów.

Po przerwie kawowej wróciliśmy do świata chmury obliczeniowej dzięki prelekcji “Cloud-Native – nowoczesne podejście do tworzenia aplikacji”. Adrian Piętka, jako pasjonat programowania i architektury, spróbował przekonać słuchaczy do przetestowania możliwości Cloud Computing oraz strategii Polycloud. Krok po kroku wyjaśnił podstawowe pojęcia oraz  przybliżył słuchaczom ideę korzystania z chmury od różnych dostawców.

Ciekawą odskocznią od typowo technicznych tematów był wykład Kariny Petrosian na temat beta-testów. W czasie prelekcji “Beta-testing made easy?” opowiedziała z perspektywy Project Managera o tym, jak testować produkt, kiedy w teamie brakuje zespołu QA oraz gdzie szukać ludzi nadających się do prowadzenia beta-testów. Poruszyła również bardzo istotną kwestię dbałości o bezpieczeństwo wrażliwych danych w czasie takich testów.  

Jako, że chmura to temat bardzo na czasie, ponownie zdecydowaliśmy się na wykład o tej tematyce, ale tym razem już w testerskim wydaniu. Łukasz Rosłonek w swojej prelekcji “Testy wydajnościowe w chmurze” omówił metody i narzędzia do prowadzenia efektywnych testów wydajnościowych w projektach opartych na rozproszonej architekturze Cloud-Native. Jak się okazało, tego typu testy wymagają dość szerokiej wiedzy na temat architektury oraz struktury testowanego systemu. Doskonałą ilustracją poruszanych problemów było live demo z użyciem chmury AWS.    

Konferencja Quality Excites również i w tym roku nie zawiodła naszych oczekiwań. Wybór tematów oraz ich realizacja jak zawsze były utrzymane na bardzo wysokim poziomie. Niemal każda prelekcja składała się zarówno z wprowadzenia teoretycznego, jak i live demo. Prelegenci w niezwykle lekki i profesjonalny sposób, właściwy dla specjalistów w swojej dziedzinie, opowiedzieli o bardzo aktualnych metodach i technologiach. Podział na ścieżki tematyczne sprawił, że zarówno testerzy, jak i programiści czy osoby z managementu znalazły coś dla siebie. Całości jak zawsze dopełniła luźna atmosfera, liczne konkursy i obowiązkowo pyszne jedzenie! Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję!

Aleksandra Kowalczuk