SJSI

RSS
Dane kontaktowe:
e-mail: kontakt@sjsi.org

RECENZJA KSIĄŻKI „ZROZUMIEĆ BPMN” SZYMONA DREJEWICZA

WSTECZ

zrozumiec-bpmn-modelowanie-procesow-biznesowych

BPMN to notacja do modelowania procesów biznesowych opracowana przez OMG (Object Management Group). Notacja w zamierzeniu prosta w użyciu a przy tym intuicyjna i przejrzysta dla obiorców biznesowych. Publikacji i innych źródeł służący do nauki tej notacji jest wiele, w tym dostarczana przez OMG specyfikacja BPMN.  W większość bazują one jednak na opisie poszczególnych elementów notacji, niezbyt radząc sobie z wyjaśnieniem, jak w praktyce stosować konkretne elementy i jak podejść do modelowania procesów biznesowych.

Książka Szymona Drejewicza jest inna. Na pierwszy rzut oka zwraca uwagę jej stosunkowo niewielka objętość – czytelnik może zadawać sobie pytanie, czego można nauczyć się z publikacji, która ma nieco ponad 100 stron. Otóż może, i to wbrew pozorom bardzo dużo.

Autor nie zajmuje się szczegółowymi opisami technicznymi poszczególnych składników notacji  – zamiast tego dostajemy niemalże instrukcję krok po kroku wyjaśniającą, jak tworzyć kompletne modele przy zastosowaniu typowych elementów. Nie oznacza to, że książka nie opisuje składników notacji – opisuje, lecz w bardzo praktyczny i zrozumiały sposób. Co szczególnie istotne i pomocne, każdy wprowadzany element obrazowany jest przykładem wyjaśniającym jego znaczenie i zastosowanie. Dodatkowo, przykłady te nie są ani na tyle abstrakcyjne, by nie móc odnieść ich do rzeczywistych problemów, jakie napotykamy modelując procesy biznesowe, ani na tyle specyficzne, by nie zrozumieć istoty przykładu. Autorowi należy się duże uznanie za takie podejście – lektura rzeczywiście pomaga zrozumieć BPMN i nauczyć się stosować tę notację w praktyce.

Ponadto warto zauważyć, że już na podstawie lektury widać ogromne doświadczenie autora oraz umiejętności przekazywania wiedzy w przystępny sposób. Nie jest to łatwym zadaniem – co innego bowiem posiadać wiedzę, co innego umieć ją przekazać. Autor to potrafi, i to na najwyższym poziomie.

Być może zakres poruszanych tematów okaże się zbyt wąski dla ekspertów modelowania, jednak pozycja przeznaczona jest w większości dla osób pragnących nauczyć się notacji – początkujących – co sam autor zaznacza w słowach wstępnych. Dla tej grupy docelowej książka jest idealnym wyborem.

Podsumowując – książka to niezbędna pozycja w biblioteczce każdej osoby mającej do czynienia z modelowaniem procesów lub zainteresowanej tym tematem.

Must have.

Ocena redakcji – 5/6.

Skala ocen:

1 – unikaj, odradzaj

2 – gdy przeczytałeś już wszystko w tym temacie i nie masz co począć z wolnym czasem

3 – przeciętna, pozycja nieobowiązkowa

4 – warto przeczytać

5 – bardzo dobra, godna polecenia

6 – kapitalna, zachowaj dla potomnych