SJSI

RSS
Dane kontaktowe:
e-mail: kontakt@sjsi.org

RECENZJA „SCRUM. O ZWINNYM ZARZĄDZANIU PROJEKTAMI”

WSTECZ

scrum-o-zwinnym-zarzadzaniu-projektami

Mariuszowi Chrapko udała się niezwykła sztuka – napisał książkę o zarządzaniu projektami, którą czyta się jak powieść.

Książka rozdział po rozdziale opisuje podstawowe elementy Scrum, poczynając do wyjaśnienia, czy jest Agile, poprzez budowanie zespołu i planowanie projektu, po przegląd i retrospektywę sprintu. Całość zorganizowana jest logicznie i metodycznie opisana, dzięki czemu czytelnik zostaje stopniowo wprowadzony w arkana wiedzy dotyczącej Scrum. Wiedza ta przekazana jest inaczej, niż w typowych pozycjach – bez nadmiaru definicji i przepisywania znanej już wiedzy jeszcze raz. Autor podchodzi do tematu w nowatorski i ciekawy sposób – przekazuje wiedzę o Scrum za pomocą przykładów i anegdot skłaniających czytelnika do zastanowienia się nad podejmowanymi tematami. Liczne odniesienia do filozofii, filmu, muzyki, sprawiają, że zaczynamy widzieć Scrum w innym świetle.

To, co wyróżnia tę książkę to lekkość stylu i pewna uniwersalność wyrażająca się w wielu odniesieniach do dziedzin innych, niż IT. Widać wszechstronną wiedzę autora i łatwość formułowania myśli – rzecz zgoła nietypowa u specjalistów IT. Forma książki przypomina nieco formułę „Bogów, grobów i uczonych” C. W. Cerama, książki opisującej najważniejsze odkrycia historii (głównie starożytnej) w sposób wzbudzający u czytelnika autentyczną fascynację i emocje. Dość powiedzieć, że publikację Cerama z zainteresowaniem czytają osoby niebędące wielbicielami historii w żadnej postaci – taka wielka jest siła przekazu, którą autor zawarł na kartach książki. Porównywalny efekt osiągnął Mariusz Chrapko.

Zwraca uwagę podejście do wyjaśniania podejmowanych tematów – na przykład rozdział o zarządzaniu wymaganiami zaczyna się w zasadzie od ćwiczenia mającego na celu uświadomić czytelnikom problemy związane z pisaniem i interpretacją wymagań. Taki sposób dochodzenia do wiedzy wydaje się o wiele bardziej skuteczny, niż proste przedstawienie „faktów” bez próby ich uzasadnienia i wzbudzenia u czytelnika refleksji. Autor uczy, nie tylko spisuje swoją czy zaczerpniętą od innych wiedzę.

Jedynym mankamentem książki są drobne błędy edycyjne (np. rozbieżność między treścią książki a odwołaniami do rysunków, str. 218) i momentami trywialne grafiki – to warto byłoby poprawić w kolejnym wydaniu.

Książka nie jest typowym, nudnym przewodnikiem po Scrum. Ta książka wymaga od czytelnika myślenia, analizy przedstawianych informacji, umiejętności abstrakcyjnego myślenia. To nie jest książka dla osób, które oczekują publikacji prezentującej standardowe założenia Scrum w postaci przykazań czy postulatów. To książka dla osób, które chcą zrozumieć Scrum i podłoże podejścia Agile. A wszystko to, jak sam autor przyznaje, pół żartem – pół serio.

PS. Autor zapowiada wydanie poprawione książki. Z zainteresowaniem czekamy na aktualizację.

 

Ocena redakcji – 5/6

Skala ocen:

1 – unikaj, odradzaj

2 – gdy przeczytałeś już wszystko w tym temacie i nie masz co począć z wolnym czasem

3 – przeciętna, pozycja nieobowiązkowa

4 – warto przeczytać

5 – bardzo dobra, godna polecenia

6 – kapitalna, zachowaj dla potomnych