SJSI

RSS
Dane kontaktowe:
e-mail: kontakt@sjsi.org

RELACJA Z EUROSTAR 2021

WSTECZ

W dniach 28.09-30.09.2021 odbyła się konferencja EuroStar. SJSI umożliwiło dwójce studentów uczestnictwo w tym wydarzeniu. Poniżej przedstawiamy ich relacje. #sjsisupports

Natalia Pikor:

28.09-30.09 2021 odbyła się międzynarodowa konferencja EuroStar. W tym roku była ona organizowana online. Dzięki uprzejmości SJSI miałam okazję w niej uczestniczyć.
Jest to wydarzenie, w którym każdy tester, zarówno Junior jak i Senior, znalazł coś dla siebie. Wykłady były przeplatane zajęciami Jogi, co umożliwiało pełne skupienie na wszystkich wystąpieniach. W przerwach mieliśmy okazję porozmawiać z wykładowcami oraz zwiedzać stoiska sponsorów, otrzymując darmowe książki i inne materiały.
Na konferencji nie zabrakło też reprezentacji z Polski: Adam Matłacz i Elżbieta Sikora z prelekcją “CSI Testing investigate like a pro” zgromadzili wielu fanów podejścia CSI (C- concentration, S-System thinking, I- Impartiality) do testów eksploracyjnych. Totalnie zmienili moje podejście do tego rodzaju testów. Już jako dzieci bawiliśmy się w detektywów, dlaczego zatem nie pobudzić naszej wyobraźni i nie przenieść tej zabawy do pracy, opracowując strategie i plan działania oraz traktując toolsy jako naszą tajną broń. Praca w taki sposób staje się przyjemna, a my rozwijamy w tym czasie naszą kreatywność.

Jednym z najbardziej fascynujących dla mnie wykładów było wystąpienie Aprajta Mathur “ The Journey of Software for DNA Analysis”. Po krótkim wprowadzeniu czym jest kod DNA, oraz jego analiza, dowiedziałam się jak szerokie jest jej zastosowanie, jak wyglądają testy bioinformatyczne oraz testy modeli statystycznych. Rozmawialiśmy również o tym, czym jest medycyna spersonalizowana oraz jak możemy się w nią angażować jako testerzy.

Uważam, że konferencja EuroStar to wydarzenie, w którym powinien uczestniczyć każdy tester, który chce się rozwijać, mamy możliwość poznać podejście do testów stosowane w wielu Start-upach oraz ogromnych firmach, poszerzamy wiedzę rozmawiając z koleżankami i kolegami po fachu pracujących w różnych zakątkach ziemi.

Krzysztof Szczurek:

EuroStar 2021 był bardzo jakościową konferencją jak na zdalne warunki. Program oprócz standardowych wykładów i warsztatów, zawierał całą masę innych atrakcji – krótkie półgodzinne sesje, konkursy z nagrodami czy podstrony sponsorów. Ba, był tu nawet specjalny kanał na spotkania 1:1. Ogólnie jestem pod dużym wrażeniem konferencji. Program był naprawdę ciekawy i zainspirował mnie na kilka nowych sposób do dbania o „quality assurance” w mojej pracy. Moje ulubione warsztaty to BDD z Gasparem Nagym. Największym rozgoryczeniem jest fakt, że konferencja nie mogła odbyć się stacjonarnie – oby już po raz ostatni!