W ostatni weekend sierpnia patronowaliśmy inicjatywie Girls Who Test oraz JavaGirl.pl, jaką był Hackathon Testerski. Głównymi założeniami wydarzenia miały być integracja środowiska testerskiego, edukacja oraz innowacyjne odejście do tego typu imprezy. Na podstawie opinii uczestników możemy stwierdzić jedno: udało się! Reprezentujący SJSI Lucjan Stapp został poproszony o otwarcie imprezy oraz opowiedzenie historii: jak powstało testowanie i SJSI w Polsce. Czy wiedzieliście na przykład, że pierwotną nazwą miał być POTOK? Osoby będące na miejscu poznały jeszcze więcej ciekawostek! Lucjan zabrał uczestników w podróż w czasie: każdy słuchał go jak zaczarowany.
Po uroczystym otwarciu nastąpiła pierwsza runda, podczas której Emilia Lendzion-Barszcz (m.in. twórczyni pierwszej aplikacji) wcieliła się w analityka i opowiedziała czego oczekuje od aplikacji. Zasady były proste: najpierw analityk opowiada o aplikacji, później każda drużyna może zadać na kartce jedno pytanie (mogła zdarzyć się sytuacja, iż kilka drużyn zada to samo pytanie), następnie analityk po kolei czyta zagadnienia i od razu na nie odpowiada. Każdy zespół mógł łącznie zgłosić 14 wszystkich zgłoszeń (zarówno przypadków testowych jak i błędów), dlatego też drużyny miały szansę wykazać się również swoimi umiejętnościami strategicznymi, a każda drużyna dostanie dostęp do aplikacji dopiero po zgłoszeniu swoich przypadków testowych. Co się okazało i było dużym zaskoczeniem, każda drużyna zadała inne pytanie – dzięki temu wszyscy zyskali różnorodną, dodatkową wiedzę! Kolejnym etapem było przystąpienie do pisania przypadków. Jedna z drużyn zrezygnowała z tego chcąc od razu przejść do testowania.
Po pierwszej rundzie przyszedł czas na integrację przy pizzy. Uczestnicy spotkania byli zadowoleni i niejednokrotnie podkreślali zalety wydarzenia: kameralny charakter, możliwość integracji i przede wszystkim bardzo przyjazną atmosferę.
Po przerwie nastał czas na II rundę, gdzie Dominik Ciborowski oraz Rafał Podkoński z Projektu Einstein napisali dwie aplikacje. Założenia były następujące: dwie aplikacje, weryfikowane na podstawie spisanej specyfikacji oraz możliwość przekazania maksymalnie 10 zgłoszeń. Jak się domyślacie, drużyny, oprócz znalezienia błędów musiały także opracować odpowiednią strategię, aby znalezione błędy były jak najwyżej punktowane. Czas tury został wydłużony z powodu delikatnych problemów technicznych (jednak jak się potem okazało i tak było go za mało).
Po drugiej rundzie nastąpiło oficjalne zakończenie, a wieczorem na imprezie (pośród rozmów, śmiechów oraz gier planszowych) zostały ogłoszone wyniki. I miejsce zajęła drużyna Polidea (Nadia, Piotr oraz Adam), II miejsce – 404 Team Name Not Found (Karol, Maja i Kasia), natomiast na trzecim miejscu znalazł się zespół Trójkącik (Nela, Kasia oraz Dawid). Najlepsza drużyna zdobyła wejściówki na konferencję Testwarez oraz vouchery na wybrany przez siebie egzamin otwarty organizowany przez SJSI.
W imieniu SJSI chcielibyśmy bardzo mocno pogratulować Girls Who Test, JavaGirl oraz całemu zespołowi (sędziom, wolontariuszom, programistom oraz sponsorom), który pracował nad tym wydarzeniem. Przede wszystkim za fantastyczny pomysł, determinację i zaangażowanie w jego przygotowanie oraz przeprowadzenie. Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy wspierać to wydarzenie. Mocno wierzymy, że będą kolejne edycje i to nie tylko w Warszawie!