SJSI

RSS
Dane kontaktowe:
e-mail: kontakt@sjsi.org

STAN TESTOWANIA NA ŚWIECIE NA ROK 2016

WSTECZ

Drodzy testerzy, jest już dostępny aktualny raport z największego badania (przynajmniej zdaniem autorów, por. https://sjsi.org/istqb-worldwide-software-testing-practices-report-2015-2016; ponad 1000 uczestników z ponad 60 krajów vs. 3500 respondentów z 89 krajów) testerskiego na świecie: http://qablog.practitest.com/state-of-testing/. Parę stron naprawdę ciekawych danych jak np.:

  • nasze zarobki idą do góry ale musimy na to pracować dłużej niż na Zachodzie Europy
  • coraz mniej martwimy się o stabilność zatrudnienia
  • coraz częściej jest stosowane BDD
  • i wiele innych

Co ciekawe raport jest tłumaczony na wiele języków w tym polski, co akurat uważam za dużą zaletę. Przy czym sami autorzy jakoś szczególnie upodobali sobie japoński. Jak rozumiem ma to odzwierciedlać zasięg i wagę ich dokumentu.

Dla nadal niezdecydowanych fragment z podsumowania:

„…

Na pytanie “Kim chcesz być kiedy dorośniesz?” pewnie niewielu z nas odpowiedziałoby „Chcę zostać testerem!” Wierzymy jednak, że dzisiaj wielu testerów z dumą mówi przyjaciołom i rodzinie o swoim zawodzie, obowiązkach i odpowiedzialności, a także wyzwaniach, którym stawiają czoła w codziennej pracy.

Opracowując wyniki naszej ankiety i tworząc ten raport zrozumieliśmy, że testerzy nie tylko poważnie traktują swoją pracę, ale także czują się profesjonalistami w swojej dziedzinie. Mamy poczucie, że jako testerzy wnosimy cenny wkład w pracę naszych zespołów i w sam produkt. Używamy coraz bardziej zaawansowanych narzędzi i technologii, a jako grupa zachowujemy się bardziej jak społeczność ekspertów, którzy komunikują się ze sobą i uczą się od siebie korzystając z wiedzy i doświadczenia innych.

W środowisku naszej pracy zachodzi wiele zmian, jak na przykład coraz większa popularność DevOps, globalizacja zespołów testerskich, a także stosowanie coraz bardziej zaawansowanych metod i technologii. Chcemy dalej śledzić wszystkie te trendy w naszych kolejnych raportach!

Przed nami także wiele wyzwań, jakim jest na przykład zatrudnianie właściwych ludzi na właściwych stanowiskach, zdobywanie cennej wiedzy i umiejętności, wprowadzanie coraz bardziej zaawansowanej automatyzacji, radzenie sobie z ciągłymi zmianami i coraz szybszym tempem produkcji, a także wiele innych. Sądzimy jednak, że te wszystkie te wyzwania są jednocześnie wspaniałymi możliwościami, bo pokazują jak bardzo rozwija się nasza dziedzina oraz że spoczywa na nas coraz większa odpowiedzialność w ramach naszych zespołów i organizacji.

Tak jak pisaliśmy na początku tego raportu, bycie testerem wydaje się dzisiaj niezwykle ekscytujące! A sądzimy, że zapowiada się jeszcze więcej ekscytujących zmian!

…”