Kodeks etyczny SJSI_podpisany (13 pobrań )
Wersja: 2024.06.08 Data: 25.07.2024
Kodeks Etyczny
Członków i Pracowników
Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych
z dnia 29 maja 2021 r.
zm. uchwałą nr 7 WZC z dnia 8 czerwca 2024 r.
tekst jednolity z dnia 8 czerwca 2024 r.
ROZDZIAŁ I
§ 1 Postanowienia ogólne
- Kodeks etyczny członków zwyczajnych i honorowych oraz pracowników (zwanych dalej łącznie „Członkami”) Stowarzyszenia Jakości Systemów Informatycznych (zwanego dalej „Stowarzyszeniem”) jest zbiorem zasad służących efektywnemu pełnieniu misji, a także osiąganiu celów i realizacji zadań statutowych Stowarzyszenia.
- Niniejszy Kodeks obowiązuje wszystkich członków zwyczajnych i honorowych oraz wszystkie osoby zatrudnione przez Stowarzyszenie.
§ 2 Zasady
- Członek Stowarzyszenia respektuje Statut i regulaminy Stowarzyszenia.
- Członek Stowarzyszenia jest odpowiedzialny za swe działania wobec Stowarzyszenia, nie działa wbrew interesowi publicznemu i obowiązującemu prawu.
- Członek Stowarzyszenia troszczy się o wizerunek i dobre imię Stowarzyszenia.
- Członek Stowarzyszenia powstrzymuje się od publicznych wypowiedzi lub innych działań, które mogłyby szkodzić misji lub wizerunkowi Stowarzyszenia.
- Członek Stowarzyszenia poprzez swe działania stoi na straży reputacji zawodu testera oprogramowania/specjalisty zapewniania jakości/inżyniera oprogramowania.
- Członek Stowarzyszenia dokłada starań, aby jego działania w miejscu pracy i w ramach Stowarzyszenia były przejrzyste, etyczne i zgodne z obowiązującymi procedurami.
- Członek Stowarzyszenia wykonuje prace na rzecz Stowarzyszenia uczciwie, profesjonalnie i z dochowaniem należytej staranności.
- Członek Stowarzyszenia wykonuje prace na rzecz Stowarzyszenia w sposób profesjonalny, szanując kolegów i współpracowników.
- Członek Stowarzyszenia utrzymuje w tajemnicy informacje dotyczące działalności Stowarzyszenia, na których ujawnienie nie posiada pozwolenia Zarządu Stowarzyszenia.
- Członek Stowarzyszenia nie wykorzystuje członkostwa w Stowarzyszeniu w celu publikowania poufnych, niewłaściwych, nieuzasadnionych lub niepewnych informacji dotyczących Stowarzyszenia i jego misji.
- Członek Stowarzyszenia unika nieuczciwej lub nieuzasadnionej przewagi wynikającej z członkostwa w Stowarzyszeniu.
- Członek Stowarzyszenia nie może wykorzystywać swojej pozycji lub wiedzy wynikających z członkostwa w Stowarzyszeniu dla osiągania jakichkolwiek korzyści osobistych i jest szczególnie odpowiedzialny za to, aby rozpoznawać i eliminować wszelkie sytuacje, które mogłyby być interpretowane jako nieetyczne, nieuczciwe lub korupcyjne.
- Członek Stowarzyszenia nie wykonuje prac na rzecz Stowarzyszenia oraz innych podmiotów, gdy ma powód by przypuszczać, że wyniki prac mogą zostać wykorzystane do wprowadzenia kogoś w błąd lub do naruszenia prawa.
§3 Reguły współpracy
- Członkowie Stowarzyszenia we wzajemnych relacjach powinni kierować się przepisami powszechnie obowiązującego prawa, zasadami współżycia społecznego oraz postanowieniami niniejszego Kodeksu.
- Członkowie Stowarzyszenia swoją postawą i działaniami powinni wspierać rozwój analizy i testowania oprogramowania oraz propagować postawy etyczne wynikające z niniejszego Kodeksu.
- Niedopuszczalne jest wypowiadanie przez Członka Stowarzyszenia wobec osób trzecich (niezwiązanych ze Stowarzyszeniem) negatywnych opinii, ocen o innych Członkach Stowarzyszenia oraz jego organach.
- Członkowie Stowarzyszenia zobowiązani są zwracać się do siebie z należytym szacunkiem, za niedopuszczalne uznaje się używanie w stosunku do innych Członków Stowarzyszenia zwrotów o znaczeniu wulgarnym lub pomawianie Członków Stowarzyszenia o postępowanie niezgodne z prawem, zasadami współżycia społecznego oraz niniejszego Kodeksu.
- W przypadku powzięcia przez Członka Stowarzyszenia wiedzy o fakcie naruszenia postanowień §2 oraz §3 ust. 1-4 niniejszego Kodeksu przez innego Członka Stowarzyszenia, Członek ten powinien zawiadomić o tym fakcie Komisję Etyki umożliwiając wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Zawiadomienia Komisji Etyki należy dokonać poprzez wysłanie wiadomości e-mail na alias: komisja_etyki@sjsi.org do którego posiadają dostęp wszyscy Członkowie Komisji Etyki. W zawiadomieniu należy wskazać Członka Stowarzyszenia, który dopuścił się naruszenia postanowień niniejszego Kodeksu, a także w miarę możliwości należy przytoczyć okoliczności sprawy oraz istniejące dowody.
ROZDZIAŁ II
§ 4 Komisja Etyki
- Komisja Etyki jest organem Stowarzyszenia.
- Komisja Etyki działa na podstawie statutu Stowarzyszenia oraz niniejszego Kodeksu.
- Komisja Etyki oraz poszczególni jej Członkowie zobowiązani są wykonywać swoje działania z zachowaniem niezależności, bezstronności i obiektywizmu, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału i zgodnie ze swoją najlepszą wiedzą.
- Celem działania Komisji Etyki jest identyfikowanie sytuacji, w których Członkowie Stowarzyszenia dopuścili się naruszenia postanowień wynikających z niniejszego Kodeksu oraz wszczynanie i prowadzenie postępowań wyjaśniających zmierzających do wyciągnięcia konsekwencji wobec osób dopuszczających się naruszeń.
- Kadencja Komisji Etyki trwa trzy lata i jest tożsama z kadencją Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
- Komisja Etyki jest niezależna w swoich działaniach od innych organów lub Członków Stowarzyszenia.
- Praca Komisji Etyki opiera się na działalności społecznej.
§ 5 Skład Komisji Etyki
- Komisja Etyki składa się z siedmiu osób tj. (i) trzech Członków Zarządu delegowanych uchwałą Zarządu do pracy w Komisji Etyki; (ii) dwóch Członków Komisji Rewizyjnej delegowanych uchwałą Komisji Rewizyjnej do pracy w Komisji Etyki; (ii) dwóch członków Stowarzyszenia niepełniących funkcji w Zarządzie i Komisji Rewizyjnej, delegowanych uchwałą Walnego Zebrania Członków do pracy w Komisji Etyki.
- Członek Komisji Etyki zostaje automatycznie wyłączony z rozpoznawania spraw, które dotyczą jego bezpośrednio lub też dotyczą osób pozostających z nim w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa. W takim przypadku Walne Zebranie Członków powołuje tymczasowego Członka Komisji Etyki, w celu zastąpienia Członka, który został wyłączony. Powołany w ten sposób Członek Komisji Etyki działa wyłącznie w sprawach, w których został wyłączony inny Członek Komisji Etyki.
- Komisja Etyki dla potrzeb rozpoznania danej sprawy wybiera każdorazowo spośród swoich Członków przewodniczącego. Przewodniczący kieruje pracami Komisji Etyki przy rozpatrywaniu danej sprawy oraz reprezentuje Komisję Etyki wobec innych organów i Członków Stowarzyszenia w danej sprawie. Komisja Etyki w celu protokołowania posiedzeń może wyłonić spośród swoich Członków także protokolanta, protokolantem może zostać również osoba trzecia niebędąca Członkiem Komisji Etyki
jak również niebędąca Członkiem Stowarzyszenia. - Wybór przewodniczącego i protokolanta dokonywany jest na pierwszym posiedzeniu Komisji Etyki zwoływanym w dalej sprawie, wybór ten dokonywany jest w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów wszystkich obecnych na posiedzeniu Członków Komisji Etyki.
- Komisja Etyki w każdej chwili może podjąć decyzję o odwołaniu przewodniczącego lub protokolanta. W takim przypadku Komisja Etyki niezwłocznie wybiera nowego Przewodniczącego lub protokolanta.
§6 Postępowanie wyjaśniające
- W przypadku powzięcia przez Komisję Etyki wiedzy o możliwości naruszenia postanowień niniejszego Kodeksu przez Członka Stowarzyszenia, Komisja Etyki niezwłocznie wszczyna postępowanie wyjaśniające.
- Komisja Etyki ma obowiązek wszczęcia postępowania, w każdym przypadku, w którym otrzyma wiarygodną informację o możliwości naruszenia postanowień niniejszego Kodeksu przez Członka Stowarzyszenia. Celem postępowania wyjaśniającego jest m.in. ustalenie (i) czy doszło do naruszenia postanowień Kodeksu, (ii) kiedy doszło do naruszenia postanowień Kodeksu, (iii) jakie były okoliczności naruszenia postanowień Kodeksu, (iv) czy naruszenie Kodeksu spowodowało negatywne skutki dla Stowarzyszenia, (v) kto dopuścił się naruszenia Kodeksu.
- W toku postępowania wyjaśniającego osobie podejrzewanej o naruszenie Kodeksu umożliwia się zabranie głosu oraz składanie wyjaśnień.
- Postępowanie wyjaśniające powinno zostać przeprowadzone z zachowaniem następujących reguł:
a) domniemania niewinności (niedające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść osoby podejrzewanej o naruszenie Kodeksu),
b) obiektywizmu i bezstronności,
c) kontradyktoryjności. - Nie można podjąć postępowania wyjaśniającego, jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że od momentu dokonania naruszenia postanowień Kodeksu minęło 36 miesięcy.
- Postępowanie wyjaśniające powinno zakończyć się podjęciem uchwały Komisji Etyki ustalającej okoliczności wskazane w ust. 2 powyżej.
- W przypadku ustalenia w drodze postępowania wyjaśniającego, że Członek Stowarzyszenia dopuścił się naruszenia postanowień niniejszego Kodeksu Komisja Etyki w drodze uchwały orzeka o nałożeniu kary na osobę, która dopuściła się naruszenia Kodeksu. Nałożona kara powinna być adekwatna do skali dokonanego naruszenia.
- Karą za naruszenie postanowień niniejszego Kodeksu jest:
a) kara upomnienia,
b) pisemna nagana,
c) pozbawienie możliwości kandydowania do organów Stowarzyszenia przez okres nie krótszy niż 3 lata i nie dłuższy niż 10 lat,
d) wykluczenie z Stowarzyszenia.
Kary nie podlegają łączeniu. - Jeżeli w efekcie dokonanego naruszenia Kodeksu dojdzie do naruszenia dóbr osobistych innego Członka Stowarzyszenia lub osoby niebędącej Członkiem Stowarzyszenia, poza nałożeniem kary Zarząd może zobowiązać osobę, która dopuściła się naruszenia do przeproszenia osoby pokrzywdzonej. Zarząd określa czy przeprosiny mają mieć charakter publiczny czy prywatny.
- Wszystkie uchwały, rozstrzygnięcia zapadające w wyniku prowadzenia postępowania wyjaśniającego są jawne dla Członków Stowarzyszenia. Uchwałę o ukaraniu doręcza się ukaranemu Członkowi Stowarzyszenia w drodze elektronicznej poprzez wysłanie jej na adres e-mail ukaranego Członka.
- Osoba na którą w wyniku postępowania wyjaśniającego nałożona została kara uprawniona jest do odwołania się od uchwały Komisji Etyki nakładającej karę. Odwołanie należy wnieść do Walnego Zgromadzenia Członków za pośrednictwem Komisji Etyki w drodze elektronicznej, przesyłając je na adres e-mail: komisja_etyki@sjsi.org w terminie 14 dni od dnia doręczenia ukaranemu Członkowi uchwały o ukaraniu. Odwołanie powinno zawierać uzasadnienie.
- W przypadku wniesienia odwołania kara orzeczona przez Komisję Etyki ma charakter kary nieprawomocnej, tym samym nie wywołuje ona skutków do czasu rozpoznania odwołania przez Walne Zebranie Członków.
- Komisja Etyki odrzuca odwołanie wniesione po upływie terminu określonego w ust. 11 lub z naruszeniem wymogów formalnych opisanych w ust. 11. O fakcie odrzucenia odwołania Komisja Etyki zawiadamia odwołującego się Członka na piśmie wskazując przy tym powody odrzucenia odwołania. Odrzucenie odwołania w tym trybie jest równoznaczne z zakończeniem postępowania w tej sprawie.
§ 7
Sposób prowadzenia postępowania wyjaśniającego
- Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest na posiedzeniach Komisji Etyki. Pierwsze posiedzenie Komisji Etyki w danej sprawie może zostać zwołane przez każdego Członka Komisji Etyki, z zastrzeżeniem, że posiedzenie musi odbywać się nie wcześniej niż 14 dni od dnia zawiadomienia pozostałych Członków Komisji Etyki o terminie i miejscu posiedzenia.
- Zawiadomienia o zwołaniu posiedzenia dokonuje się poprzez wysłanie stosownej wiadomości e-mail, na alias komisja_etyki@sjsi.org, do którego dostęp posiadają wszyscy Członkowie Komisji Etyki.
- Kolejne posiedzenia Komisji Etyki zwołuje przewodniczący, z zastrzeżeniem, że posiedzenie musi odbywać się nie wcześniej niż 14 dni od dnia zawiadomienia Członków Komisji Etyki o terminie i miejscu posiedzenia. Zawiadomienia o zwołaniu posiedzenia dokonuje się poprzez wysłanie stosownej wiadomości e-mail, na alias komisja_etyki@sjsi.org, do którego dostęp posiadają wszyscy Członkowie Komisji Etyki. Komisja Etyki może na pierwszym posiedzeniu w danej sprawie uchwalić w drodze uchwały harmonogram odbywania kolejnych posiedzeń w sprawie.
- Posiedzenia Komisji Etyki odbywają się w formie stacjonarnej w biurze Stowarzyszenia. Posiedzenia Komisji Etyki mogą odbywać się także z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Członkowie Komisji Etyki większością kwalifikowaną w 2/3 głosów mogą zdecydować o odbyciu posiedzenia stacjonarnego w miejscu inne niż biuro Stowarzyszenia.
- Posiedzenia prowadzi przewodniczący Komisji Etyki, a w przypadku jego nieobecności najstarszy wiekiem Członek Komisji Etyki.
- Komisja może zapraszać na swoje posiedzenia wszystkie osoby, których wiedza może przyczynić się do wyjaśnienia analizowanej sprawy. Członek Stowarzyszenia wezwany na posiedzenie Komisji Etyki nie może odmówić stawiennictwa na posiedzeniu. Na wezwanie Komisji Etyki każdy Członek Stowarzyszenia zobowiązany jest do rzetelnego przedstawienia posiadanej przez niego w danej sprawie wiedzy, jak również udostępnienia wszelkiego rodzaju materiałów, w tym dokumentów, nagrań audiovideo, fotografii etc.
- Posiedzenia Komisji Etyki są protokołowane, w protokole oznacza się w szczególności (i) datę i miejsce posiedzenia; (ii) imiona i nazwiska Członków Komisji Etyki obecnych na posiedzeniu; (iii) imiona i nazwiska osób trzecich biorących udział w posiedzeniu; (iv) porządek obrad; (v) treść uchwał podejmowanych przez Komisję Etyki; (vi) treść oświadczeń osób biorących udział w posiedzeniu. W miarę możliwości do protokołu dołącza się wszelkiego rodzaju dokumenty, dowody mające wpływ na przebieg oraz danego postępowania. Protokół sporządzony jest w formie pisemnej i podpisywany
przewodniczącego oraz protokolanta, jeżeli został on wyznaczony. - Uchwały Komisji Etyki podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy uprawnionych Członków Komisji Etyki (kworum). Każdy z Członków Komisji Etyki uprawniony jest do poddania uchwały pod głosowanie. Uchwała Komisji Etyki przewidująca orzeczenie wobec Członka Stowarzyszenia kary wykluczenia ze Stowarzyszenia musi zostać podjęta większością kwalifikowaną 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych Członków Komisji Etyki (kworum).
- Treść protokołów oraz uchwał jest jawna dla wszystkich członków Stowarzyszenia. Protokoły udostępnianie są przez Zarząd w przeznaczonej do tego przestrzeni na dysku współdzielonym, do którego dostęp posiadają Członkowie Stowarzyszenia.
§ 8
Postępowanie odwoławcze przed WZC
- Jeżeli odwołanie Członka Stowarzyszenia spełnia kryteria określone w § 6 ust. 11 jest ono rozpoznawalne na pierwszym Walnym Zebraniu Członków jakie odbywać się będzie po wniesieniu odwołania.
- Rozpoznanie odwołania rozpoczyna się od udzielenia głosu Członkowi Stowarzyszenia wnoszącemu odwołanie i umożliwienia mu wypowiedzenia się w sprawie, w szczególności celu przedstawienia przez niego zarzutów stawianych uchwale Komisji Etyki, jak również okoliczności uzasadniających uwzględnienie odwołania. W miarę możliwości wypowiedź odwołującego się Członka Stowarzyszenia nie powinna trwać więcej niż 15 minut. Następnie przewodniczący Walnego Zebrania Członków udziela głosu Członkowi Komisji Etyki wyznaczonemu przez Komisję Etyki do udziału w procedurze rozpoznania odwołania. Wyznaczony Członek Komisji Etyki wskazuje czy w ocenie Komisji Etyki odwołanie jest uzasadnione i w miarę potrzeby wskazuje argumentację potwierdzającą zasadność podjęcia uchwały o ukaraniu Członka stowarzyszenia. W miarę możliwości wypowiedź Członka Komisji Etyki nie powinna trwać więcej niż 15 minut.
- Na wniosek odwołującego się Członka Stowarzyszenia, Przewodniczący Walnego Zebrania Członków może udzielić odwołującemu się Członkowi Stowarzyszenia prawa głosu, celem umożliwienia mu odniesienia się do argumentacji podniesionej w wypowiedzi Członka Komisji Etyki. Po zakończeniu wypowiedzi odwołującego się Członka Stowarzyszenia lub w przypadku nieskorzystania z prawa do zabrania głosu, Przewodniczący Walnego Zebrania Członków zarządza głosowanie w sprawie
rozpoznania odwołania. - Walne Zebranie Członków może orzec o (i) uchyleniu nałożonej kary, lub o (ii)
utrzymaniu kary w mocy.
§ 9
Niniejszy Kodeks został uchwalony przez Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia w dniu
29 maja 2021 r. i wchodzi w życie z dniem uchwalenia.