19.12.2023 17:30 - 21:00
BEC, ul. Emilii Plater 53, piętro 23, Warszawa
Zapraszamy na #43 meetup WarszawQA,
➡️ który odbędzie się 19 grudnia 2023(wtorek),
będziemy na Was czekać od 17:30
➡️ w siedzibie firmy BEC, ul. Emilii Plater 53, piętro 23
➡️ Wstęp bezpłatny, wymagana rejestracja
➡️ > link do rejestracji
Agenda:
17:30 Otwarcie wydarzenia #Networking
18:00 Inauguracja wydarzenia
18:10 Radosław Smilgin “Test to nie przypadek”
19:00 Przerwa kawowa
19:20 People & Passion – Moja pasja poza IT
Jakub Rosiński „Eksploracja nie kończy się przed komputerem”
19:30 Maciej Zaborowski: „Networkingowa Roszada”
20:00 Maciej Kusz: „Najmniejszy Framework do testów REST API w Pythonie”
21:00 Zamknięcie spotkania
Opis wydarzenia
❄️ Przed nami zimowy meetup WarszawQA. Spotykamy się w siedzibie firmy BEC, w dogodnej lokalizacji (centrum miasta, nieopodal stacji metra CENTRUM/ ŚWIĘTOKRZYSKA).
Jak zawsze przygotowaliśmy dla Was prawdziwą ucztę networkingową. Już od wejścia wprowadzimy Was i w nieskrępowanym stylu zaprosimy do rozmów dzięki czemu:
❄️ nawiążecie różnorodne relacje,
❄️ wymienicie się między sobą wiedza i doświadczeniem,
❄️ skutecznie powiększycie swoją sieć kontaktów,
❄️ zdobędziecie dużą dawkę wiedzy,
❄️ zadbacie o własną markę osobistą,
które mogą zaowocować ciekawymi współpracą w przyszłości.
🗣️ Pierwszy Gość, jak sam o sobie mówi jest najbardziej (nie) znanym testerem w Polsce – Radosław Smilgin. Przez wielu uznany za ojca testowania oprogramowania w Polsce, autor książki “Zawód Tester”, twórca portalu testerzy.pl, Mistrzostw w Testowaniu Oprogramowania, a także praktycznej certyfikacji testerskiej MITC i zdobywca wielu innych zacnych osiągnięć.
Zaprosi Was na interaktywny panel dyskusyjny, upakowany w informacje dla każdej roli, o przewrotnym tytule “Test to nie przypadek”.
☕ Podczas przerwy kawowej będzie przestrzeń do rozmów, wymiany poglądów oraz kontaktów, przy okazji której będziecie mogli się posilić, dzięki cateringowi od naszego gospodarza spotkania, firmy BEC.
W ramach nowego cyklu People & Passion, chcemy Wam pokazać jak można łączyć pracę z pasją i jak bardzo te dwa światy się kompensują i wzmacniają nasze wartości i doświadczenia. Tym razem zagości na naszej scenie Jakub Rosiński , który znany jest wszystkim z ciągłego poszukiwania, począwszy od szukania wrażeń i wygranej na mistrzostwach w testowaniu oprogramowania, przez narzędzia, sposoby, frameworki, języki programowania i różne sztuczki testowania technicznego, tudzież nazywanego automatycznym, oraz wystąpienia konferencyjne, po eksploracje z zaskoczenia, z ciekawymi gośćmi na swoim kanale TestITka. Tym razem jego poszukiwania przeszły w geocaching, ciekawą grę terenową.
🧑💻🧑🎤 Drugą część spotkania zaczniemy energiczną Networkingową Roszadą, moderowana przez Maćka Zaborowskiego. To nasz stały punkt wydarzenia, gdzie na szachownicy spotkania, będziemy wspólnie tworzyć sieć powiązań biznesowych i kontaktów do wymiany wiedzy i rekrutacji.
🗣️ Następnie, na scenie WarszawQA pojawi się nasz kolejny Gość – Maciej Kusz, nieformalnie znany jako testerski celebryta, praktyk, prelegent, autor bloga testermbyc.pl, recenzent publikacji testerskich, zasiadał również w radzie Programowej konferencji ConSelenium i organizuje bliźniaczy meetup testerski ŚlonzaczQA. Maciek pokaże Wam najmniejszy framework świata do testów REST API, zbudowany z zaledwie kilku linijek kodu.
Sesje WarszawQA #43
#Networking
#Networking będzie Wam towarzyszył już od pierwszych chwil przybycia na wydarzenie. Powitamy Was na wejściu, wydrukujemy nietuzinkowa etykietkę i zaprosimy do „przełamywania lodów” czyli bezpiecznego wyjścia ze swojej strefy komfortu i nawiązania wartościowych kontaktów.
Będzie dużo pozytywnej energii, atmosfera sprzyjająca nawiązywaniu nowych relacji z innymi uczestnikami WarszawQA, oraz wiele, nieskrępowanych możliwości wymiany wiedzy i doświadczeń.
#Test to nie przypadek
Weryfikator dla poprawności działania oprogramowania powstaje w skrajnie uproszczonym procesie analizy. Sposoby weryfikacji oprogramowania są już procesem kreatywnym i twórczym. Mamy tu pole do popisu dla pokazania swojej wiedzy i umiejętności. Pokaż mi jakie piszesz testy a powiem Ci kim jesteś:
- juniorem / midem / seniorem
- testerem / programistą / użytkownikiem
- testerem eksploracyjnym / formalistą testów / automatykiem testów.
Spotkaj się ze mną podczas interaktywnego panelu upakowanego informacjami dla każdej roli.
Co będzie dla Ciebie podczas tego spotkania? Zależy od twojej pozycji na rynku.
- JUNIOR – jak tworzyć testy;
- MID – jak tworzyć testy i się nie narobić;
- SENIOR – jak nie tworzyć testów;
- AUTOMATYK – pierwszy test nigdy nie jest automatyczny;
- MANAGER – dlaczego testy automatyczne są droższe od manualnych;
- MIŁOŚNICY AI – jak AI może wspomóc nas w tworzenie testów.
- DODATEK: jak testerzy dążący do automatyzacji, robotyzacji i użycia AI podcinają gałąź, na której siedzą i dlaczego to jest OK?
#Najmniejszy Framework do testów REST API w Pythonie
Zastanawiałeś się kiedyś ile linii kodu potrzebnych jest do stworzenia frameworka do testów REST API, który pozwala nie tylko na tworzenie wielu testów, ale również generację uproszczonych raportów dla CI/CD? A co jeśli powiem Ci, że jest to zaledwie kilka linii kodu? Nie wierzysz? Przekonaj się sam 😉
#Eksploracja nie kończy się przed komputerem
Prezentacja tym, że jak szukanie wejdzie w krew to nawet po robocie trudno przestać i znajduje się sobie hobby z tymże szukaniem związane. Trochę będzie o poznawaniu nowych miejsc, trochę o całkiem nowym spojrzeniu na miejsca już pozornie znane. Jako ciekawostkę powiem, że wszystko to dzięki armii USA i otwarciu standardu GPS dla nas – “cywilów”. Zapraszam do poznania geocachingu 🙂
Prelegenci WarszawQA #43
Radek Smilgin
Radek Smilgin jest najbardziej (nie) znanym testerem w Polsce. Jeśli znacie książkę Zawód Tester, portal testerzy.pl lub Mistrzostwa w Testowaniu Oprogramowania / MrBuggy to mieliście okazję poznać produkty, które wymyślił, zaprojektował i wykonał. Jeśli czytaliście sylabus ISTQB Poziomu Podstawowego to część jego zawartości jest jego pióra. Wśród nowych rzeczy, które aktualnie mieszają w testowaniu to mogliście słyszeć o praktycznej certyfikacji testerskiej MITC. Tak, to też on.
Radek znany jest ze swojej nieskrywanej niechęci do najlepszych praktyk oraz marnej automatyzacji. Wśród jego zainteresowań można znaleźć układanie testowania w organizacjach bez względu na to jak pracują i co robią.
Oprócz tego jest działaczem społecznym na rzecz rozwoju jego małej ojczyzny – Wyspy Sobieszewskiej i Gdańska oraz miłośnikiem zabytkowej drewnianej architektury.
O wszystkim tym będzie można z nim porozmawiać PRZED i PO jego wystąpieniu.
Maciej Kusz
15 lat doświadczenia jako tester (ponad 10 lat z automatyzacją testów w Pythonie). Na koncie m.in. testowanie front endu, back endu, IoT/embedded oraz testy wydajności. Przeszedłem ścieżkę od testera manualnego po test leada (obecnie „tylko” tester automatyzujący). Po godzinach rozwijam bloga testermbyc.pl oraz bibliotekę mkdocs-publisher. Prywatnie staram się spędzać jak najwięcej czasu z rodziną, uwielbiam wszelkiej maści DIY oraz tworzę swój „second brain”.
Jakub Rosiński
Przede wszystkim sercem i duchem tester z ponad 15-letnim doświadczeniem praktycznym. Aktualnie senior test inżynier i test lead w Cognizant. Testował aplikacje i urządzenia mobilne, systemy CRM, aplikacje wspierające badania medyczne, systemy loteryjne, CPQ i bankowe. Przeprowadza testy integracyjne, systemowe oraz akceptacyjne – odbiorczo i wspierając klientów. Pracuje i wierzy w podejście zwinne, zaufanie w zespołach i samoorganizację – sprawdziło się, gdyż miał zaszczyt być częścią zwycięskiego zespołu na TestingCup 2019. Testuje automagicznie i manualnie – głównie eksploracyjnie. W podanej kolejności jest krytykiem, trenerem (akredytowanym) i posiadaczem ISTQB®.
Chętnie uczestniczy w spotkaniach i konferencjach jako słuchacz, ale lubi też gadać i dzielić się wiedzą z innymi. Uwielbia konstruktywnie kwestionować (i gdy jego działania i pomysły są kwestionowane) i przemyślane #tozależy. Prowadzi kanał yt TestITka, na którym publikuje sesje eksploracji w wykonaniu fantastycznych gości.